RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kroaci, kompania japoneze Nipro investon 13 milionë euro në një uzinë të re

kroaci,-kompania-japoneze-nipro-investon-13-milione-euro-ne-nje-uzine-te-re

Kompania e prodhimit të pajisjeve mjekësore, Nipro Corporation Japan, tha se do të investojë 100 milionë kuna (13.6 milionë dollarë/13.3 milionë euro) në një fabrikë të re të paketimit të qelqit për industrinë farmaceutike, në Kroaci.

Një fabrikë e re që do të prodhojë ampula qelqi dhe shishe për paketimin e barnave, u përurua në periferi të Zagrebit, në Sesvete, tha në faqen e saj të internetit dega e Nipro-s, Nipro PharmaPackaging.

Nipro operon një tjetër fabrikë për paketimin e qelqit farmaceutik në Sesvete, të cilën e bleu për një shumë të pazbuluar vitin e kaluar, nga fondi i kapitalit privat me fokus në Europën Juglindore, Blue Sea Capital.

Fabrika e re pritet të nisë prodhimin deri në fund të vitit dhe të krijojë 50 vende pune, njoftoi transmetuesi televiziv shtetëror kroat HRT. /monitor

Related posts

SHBA-ja i kërkon Serbisë shpjegim se çka firmosi me Rusinë

admin

Presidenti Erdoğan shpalos kabinetin e ri

rezart morina

Macron thirrje për konsumimin e produkteve franceze për të mbrojtur sovranitetin e bujqësisë dhe ushqimit

admin