RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Anijet e Kinës shkelin ujërat territoriale të Japonisë”

“anijet-e-kines-shkelin-ujerat-territoriale-te-japonise”

Shtabi japonez i rojes bregdetare pretendohoi se anijet e Kinës qëndruan rreth ishujve të diskutueshëm Senkaku në Detin e Kinës Lindore për 3 ditë, vend i cili njihet si ujëra territoriale japoneze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas shtabit të rojes bregdetare të rrethit të 11-të Naha të Okinawa-s, 2 anije të rojes bregdetare kineze shkelën ujërat territoriale kombëtare japoneze.

Bëhet e ditur se anijet që hynë në zonën e ujërave territoriale kombëtare të Japonisë në orën 09:30 me kohën lokale më datë 22 dhjetor, iu afruan anijeve të peshkimit japonez pranë ishujve Taisho.

Anijet lundruan rreth zonës deri në mesditën e 25 dhjetorit. Koha e shkeljes së anijeve kineze u regjistrua si 72 orë e 45 minuta.

Kjo periudhë shënoi shkeljen më të gjatë të Kinës që kur qeveria e Japonisë bleu ishujt Senkaku në vitin 2012.

Ishujt e diskutueshëm

Në Detin e Kinës Lindore, arkipelagu i quajtur “Senkaku” nga Japonia dhe “Diaoyu” nga Kina, përbëhet nga 5 ishuj dhe 3 shkëmbinj.

Ishujt, të cilët janë në pronësi të Japonisë dhe të pretenduara nga Kina, dhe në të cilët nuk jeton askush, kanë qenë prej kohësh një burim debatesh mbi sovranitetin e tyre.

Related posts

Porosia e Kurtit për policët nga kampi “Enver Zymberi” në Mitrovicë: Luftoni grupet kriminale

admin

Lajçak udhëton në SHBA lidhur me situatën në Kosovë

admin

Turqi, të paktën 3 të vdekur dhe 213 të plagosur nga tërmetet e reja në Hatay

admin