RTV AHIRETI
Lajme

Anijet e marinës turke mbërrijnë në Libi për të ndihmuar pas përmbytjeve shkatërruese

anijet-e-marines-turke-mberrijne-ne-libi-per-te-ndihmuar-pas-permbytjeve-shkaterruese

Anijet e marinës turke “TCG Bayraktar” dhe “TCG Sancaktar” mbërritën në bregdetin libian për të ofruar ndihmë për të prekurit nga përmbytjet shkatërruese të javës së kaluar, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Türkiyes, transmeton Anadolu.

Një total prej 360 anëtarësh personeli, duke përfshirë anëtarë të Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), Shoqatës së Kërkimit dhe Shpëtimit (AKUT), Ministrisë së Shëndetësisë, Rojeve Bregdetare dhe departamentit të zjarrfikësve, janë në bordin e anijeve, tha Ministria në një deklaratë.

Ambulanca, kamionë, automjete të shpëtimit dhe të ndërhyrjes së shpejtë janë ndër 122 automjetet që u transportuan me sukses në Libi me anije, të dërguara nga qyteti i Izmirit.

Së bashku me personelin dhe automjetet gjendeshin tri spitale fushore dhe furnizime për ushqim, strehim dhe furnizime mjekësore për të ndihmuar vendasit e goditur nga fatkeqësia.

“TCG Osmangazi” është planifikuar gjithashtu të niset nga Izmiri për të vazhduar transportin e materialeve të ndihmës thelbësore në Libi.

Ministria shprehu urimet e saj të përzemërta për shërim të shpejtë për të lënduarit dhe ngushëllimet e saj për familjet e atyre që humbën jetën.

Shirat e rrëmbyeshëm nga stuhia “Daniel” përfshinë disa zona të dielën në Libinë lindore, veçanërisht qytetet Bengazi, Al-Bayda dhe Al-Marj, Susa dhe Derna.

Related posts

“Duhet të shohim nëse ai gënjeu”- Donald Trump: Princi Harry mund të deportohet nga SHBA për shkak të përdorimit të drogës

admin

“U përmbajtëm në dimër për arsye humanitare”- Putin: Rusia është ‘e detyruar’ të nisë sulme në objektet energjetike të Ukrainës

admin

Zv/ministri i Jashtëm i Kosovës, Ahmeti: Asociacioni nuk është parakusht për anëtarësim në Këshillin e Evropës

admin