RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Anijet e para të grurit mbërrijnë në Ukrainë duke përdorur një rrugë të re

anijet-e-para-te-grurit-mberrijne-ne-ukraine-duke-perdorur-nje-rruge-te-re

Dy anije mallrash kanë mbërritur në një port ukrainas pasi udhëtuan përmes Detit të Zi duke përdorur një rrugë të re, thanë autoritetet e portit ukrainas.

Ato arritën në Chornomorsk të shtunën dhe do të ngarkonin 20,000 ton grurë për tregjet botërore.

Zyrtarët thanë se ishte hera e parë që anijet civile kishin arritur në një port ukrainas që nga rënia e një marrëveshjeje me Rusinë që garantonte sigurinë e anijeve.

Më parë korridori ishte përdorur vetëm nga anijet që niseshin nga Ukraina.

Zëvendëskryeministri Oleksandr Kubrakov tha se anijet – Afrika elastike dhe Aroyat – lundruan duke mbajtur flamurin e kombit ishullor oqeanik të Palaut dhe se ekuipazhi i tyre përbëhej nga njerëz nga Ukraina, Turqia, Azerbajxhani dhe Egjipti.

Anijet do të dorëzojnë grurin në Egjipt dhe Izrael, sipas ministrisë së bujqësisë të Ukrainës.

Kyiv shpalli në mënyrë të njëanshme korridorin detar – i cili përqafon bregun perëndimor të Detit të Zi – pasi Rusia braktisi një marrëveshje të mbështetur nga OKB-ja që lehtësonte eksportet e grurit nga portet ukrainase.

Moska tha se pjesët e marrëveshjes që lejonin eksportin e ushqimit dhe plehrave të saj nuk ishin respektuar dhe u ankua se sanksionet perëndimore po kufizonin eksportet e saj bujqësore.

Që atëherë, Rusia ka kërcënuar se do t’i trajtojë anijet civile që lundrojnë drejt Ukrainës si objektiva të mundshëm ushtarakë.

Në fillim të kësaj jave, Britania e Madhe akuzoi Rusinë se kishte vënë në shënjestër një anije të tillë me raketa të shumta lundrimi, ndërsa ajo ishte në portin ukrainas të Odesa kohët e fundit.

Ukraina është një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të kulturave të tilla si vaji i lulediellit, elbi, misri dhe gruri.

Kur Rusia pushtoi në shkurt 2022, marina e saj bllokoi portet e vendit të Detit të Zi – duke bllokuar 20 milionë tonë drithë që ishin menduar për eksport.

Kjo bëri që çmimet botërore të ushqimeve të rriteshin dhe kërcënoi të krijonte mungesa në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës, të cilat importojnë sasi të konsiderueshme ushqimesh nga Ukraina.

Disa nga këto vende, përfshirë Afganistanin, Jemenin, Sudanin dhe Etiopinë, mbeten në nevojë të dëshpëruar për ndihmë humanitare.

Përveç kërcënimit të anijeve që kalojnë nëpër Detin e Zi, Moska ka vënë në shënjestër gjithnjë e më shumë infrastrukturën portuale të Ukrainës.

Ajo ka sulmuar vazhdimisht portet e Izmail dhe Reni, ku shumica e eksporteve të grurit të Ukrainës janë larguar që nga korriku, në përpjekje për të ndërprerë operacionet.

Kievi ka akuzuar Rusinë për një përpjekje “cinike” për të dëmtuar eksportet e saj të grurit dhe për të minuar sigurinë globale të ushqimit. /mesazhi

Related posts

Ministri turk i Drejtësisë, Bozdağ: Kur ka sulm ndaj muslimanëve ligji dhe shteti heshtin

admin

Sondazhi: Besimi i gjermanëve në shtet nuk ka qenë kurrë më i ulët

admin

Oxfam: 1% e më të pasurve kanë grumbulluar pothuajse dy të tretat e pasurisë së krijuar në dy vitet e fundit

admin