RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Libi: Ndihma ndërkombëtare ka filluar të arrijë në rajonet e goditura nga përmbytjet

libi:-ndihma-nderkombetare-ka-filluar-te-arrije-ne-rajonet-e-goditura-nga-permbytjet

Libi: Ndihma ndërkombëtare nga Kombet e Bashkuara, Evropa, Rusia dhe vendet e Lindjes së Mesme ka filluar të arrijë në rajonet e goditura nga përmbytjet .

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të shtunën se kishte dërguar ndihma urgjente të mjaftueshme për të arritur afro 250,000 njerëz të prekur nga stuhia Daniel në të gjithë Libinë lindore, duke përfshirë ilaçe thelbësore, furnizime kirurgjikale dhe çanta për trupin e të vdekurve. Zyra e OKB-së për çështjet humanitare ka nisur një apel për 71 milion dollarë për të prekurit.

Arabia Saudite njoftoi nisjen e avionit të saj të ndihmës së parë për në Libi dhe Rusia tha se fluturimi i tretë i ndihmës kishte mbërritur me një spital të lëvizshëm.

Ndërkohë, një anije detare italiane u ankorua në Derna me furnizime duke përfshirë tenda, batanije, pompa uji dhe traktorë, tha Ambasada e Italisë në Libi, duke postuar foto të anijeve më të vogla që sjellin pajisje në breg.

Shpëtimi dhe rindërtimi do të jenë një sfidë pasi Libia, e cila u përfshi në konflikt të armatosur pas përmbysjes së Muammar Gaddafit në 2011, tani drejtohet nga dy administrata – njëra me bazë në kryeqytetin Tripoli dhe një administratë tjetër në lindje të vendit.

Komandanti renegat Khalifa Haftar, i cili mbështet administratën lindore, vizitoi Dernan të premten. Forcat e tij tani kanë lejuar hyrjen e autokolonave të ndihmave të dërguara nga qeveria rivale në shenjë bashkëpunimi për të siguruar që ndihma të arrijë atje ku është e nevojshme.

Caroline Holt, drejtoresha e fatkeqësive, klimës dhe krizave në Kryqin e Kuq Ndërkombëtar, tha se prania e minave tokësore në të gjithë Libinë për shkak të luftës civile në vazhdim do të jetë një nga disa sfida në përpjekjen për të marrë ndihmë për ata që janë prekur nga përmbytjet. /mesazhi

Related posts

Kreu i opozitës greke refuzon mandatin për të formuar qeverinë

rezart morina

Escobar e Lajçak në Prishtinë për të takuar Kurtin

admin

11,675 palestinezë të vrarë që nga fillimi i agresionit izraelit, 3600 të zhdukur

rezart morina