RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite, Kuvajti e Omani dënojnë sulmin izraelit në Jenin

arabia-saudite,-kuvajti-e-omani-denojne-sulmin-izraelit-ne-jenin

Arabia Saudite dënoi ashpër të enjten sulmet izraelite në qytetin palestinez Jenin që vrau nëntë persona dhe plagosi shumë të tjerë.

Ministria e Jashtme saudite tha se denoncoi sulmin e forcave izraelite që çoi në “rënien e një numri viktimash”.

Ministria tha se Arabia Saudite dënoi “shkeljet serioze të ligjit ndërkombëtar nga forcat pushtuese izraelite” dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të marrë përgjegjësinë për “t’i dhënë fund pushtimit, të ndalojë përshkallëzimin dhe agresionet izraelite dhe të sigurojë mbrojtjen e nevojshme për civilët”, SPA. tha.

Kuvajti dhe Omani gjithashtu dënuan sulmin, thanë agjencitë e tyre shtetërore të lajmeve të enjten. /mesazhi

 

 

Related posts

Një tjetër pauzë në Ohër, ndalet për pak takimi Kurti – Vuçiq

admin

Shqiprim Arifi: Kurti është diktator

rezart morina

Çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme

admin