RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Meksika gjen 57 emigrantë adoleshentë të futur në kamion pranë kufirit me SHBA

meksika-gjen-57-emigrante-adoleshente-te-futur-ne-kamion-prane-kufirit-me-shba

Autoritetet meksikane të imigracionit thanë se gjetën të enjten 57 adoleshentë guatemalanë të futur në një rimorkio në një autostradë pranë kufirit me SHBA.

Instituti Kombëtar i Emigracionit tha se 43 djemtë dhe 14 vajzat u futën në rimorkio të kamionit, së bashku me tetë burra dhe një grua dhe vajzën e saj.

Të gjithë adoleshentët konsideroheshin të mitur të pashoqëruar, që do të thotë se nuk kishin të afërm apo prindër me vete.

Automjeti u ndal për inspektim në një autostradë që të çon në qytetin kufitar verior të Ciudad Juarez, përballë El Paso, Teksas.

Drejtuesi i mjetit është ndaluar. Të miturit u dërguan në një institucion të mirëqenies së fëmijëve.

Fëmijët shpesh kontrabandohen përmes Meksikës për t’u bashkuar me prindërit ose të afërmit që kanë emigruar tashmë në Shtetet e Bashkuara. /mesazhi

Related posts

Finlanda: Turqia ka marrë vendim lidhur me anëtarësimin tonë në NATO

admin

Fillojnë protestat në mbështetje të Ujgurëve – VIDEO

admin

Dodik vazhdon me avazin e vjetër, nderon Putinin me “medaljen e nderit”

admin