RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite njofton fillimin e sezonit të ri të Umres për qytetarët dhe banorët e Gjirit

arabia-saudite-njofton-fillimin-e-sezonit-te-ri-te-umres-per-qytetaret-dhe-banoret-e-gjirit

Ministria e Haxhit dhe Umres e Arabisë Saudite njoftoi të martën fillimin e sezonit të ri të Umres për qytetarët dhe banorët e vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, përfshirë Mbretërinë.

Qytetarët dhe banorët e vendeve të këtij rajoni tani janë në gjendje të aplikojnë për një leje për Umre përmes aplikacioneve Nusuk ose Tawakkalna pas përfundimit të suksesshëm të sezonit të haxhit të këtij viti.

Aplikacioni Nusuk mund të përdoret për të marrë lejet e nevojshme për të kryer Umren dhe për të vizituar Raudën e Shenjtë në Xhaminë e Profetit në Medine, ndërsa Tawakkalna siguron që aplikanti të plotësojë kërkesat e nevojshme shëndetësore.

Ministria njoftoi së fundmi se vizitorët nga jashtë zonës së Gjirit Arab do të mund të kryejnë Umren që nga fillimi i vitit të ri islam, i cili do të bjerë javën e ardhshme.

Related posts

Suedi, hyn në fuqi ligji i ri kundër terrorizmit

rezart morina

Rritja e pagave për mësimdhënësit sipas Projektligjit për Paga

admin

Presidentja Osmani udhëtoi zyrtarisht për takime në Vatikan dhe Itali

admin