RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite sekuestron 46 milionë pilula amfetamine të fshehura në miell – VIDEO

arabia-saudite-sekuestron-46-milione-pilula-amfetamine-te-fshehura-ne-miell-–-video

Autoritetet në Arabinë Saudite thonë se kanë sekuestruar 46 milionë pilula amfetamine që u kontrabanduan në një ngarkesë mielli.

Forcat e sigurisë gjurmuan dërgesën ndërsa mbërriti në Portin e Thatë të Riadit dhe u dërgua në një magazinë, tha Drejtoria e Përgjithshme e Kontrollit të Narkotikëve, raportoi BBC të mërkurën.

Gjashtë sirianë dhe dy pakistanezë u arrestuan gjatë një bastisjeje në një magazinë.

Arabia Saudite është tregu më i madh për tabletat që mbajnë logon captagon.

Captagon – zakonisht një përzierje e amfetaminës, kafeinës dhe mbushësve të ndryshëm, thuhet se është një nga drogat më të njohura të përdorura në mesin e të rinjve të pasur në Gjirin Persik.

Një artikull i “Foreign Policy” i vitit 2021 citoi studiuesit të thoshin se “mërzia dhe kufizimet sociale” po nxisnin përdorimin e captagonit në Arabinë Saudite.

Droga është konsumuar edhe nga luftëtarët në luftën civile në Siri, për të cilën kanë deklaruar se zbeh frikën në fushën e betejës.

Sipas një raporti të fundit të Institutit New Lines, tregtia globale e captagonit po rritet me shpejtësi dhe ishte me vlerë rreth 5.7 miliardë dollarë vitin e kaluar. /koha

Related posts

Murati thotë se në muajin janar 2024 janë hapur 998 biznese të reja

rezart morina

Grupet për të drejtat e njeriut i bëjnë thirrje Gjeorgjisë të mbrojë lirinë e shprehjes

admin

U shpall fajtor për 34 akuza, por a mundet Donald Trump të kandidojë ende për president i SHBA? Ja çfarë parashikon Kushtetuta

admin