RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Armenët po vazhdojnë të ikin nga Nagorno-Karabakhu, pasi Azerbejxhani rifitoi kontrollin

armenet-po-vazhdojne-te-ikin-nga-nagorno-karabakhu,-pasi-azerbejxhani-rifitoi-kontrollin

Armenët etnikë po vazhdojnë të ikin pasi Azerbajxhani rifitoi kontrollin e rajonit të tij të shkëputur të Nagorno-Karabakhut në një ofensivë dyditore vdekjeprurëse ushtarake.

Refugjatët me makina e madje edhe me traktorë udhëtuan përgjatë korridorit të Laçinit, e vetmja rrugë që lidh Nagorno-Karabakun me Armeninë.

Mijëra njerëz u evakuuan nga qytetet dhe fshatrat e prekur nga luftimet dhe u dërguan në një kamp të paqeruajtësve rusë në Nagorno-Karabakh.

Një total prej 377 personash kishin mbërritur në Armeni nga rajoni që nga nata e së dielës, njoftuan autoritetet armene.

Nagorno-Karabaku ishte nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga ushtria armene në luftimet separatiste që përfunduan në vitin 1994. Forcat armene gjithashtu e kanë marrë kontrollin e një territori të konsiderueshëm rreth rajonit të Azerbajxhanit.

Azerbajxhani rifitoi kontrollin e territorit përreth në një luftë gjashtëjavore me Armeninë në vitin 2020.

Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Rusia i dha fund luftës dhe një kontigjent prej 2 mijë paqeruajtësish rusë u dërgua në rajon për ta monitoruar atë.

Pjesë të Nagorno-Karabakut që nuk u rimorën nga Azerbajxhani mbetën nën kontrollin e autoriteteve separatiste. /koha

Related posts

Dështon arritja e marrëveshjes për kufizimin e çmimit të gazit në samitin jozyrtar të BE-së

admin

SNHR: Vonesa e ndihmave të OKB-së shkaktoi rritjen e numrit të viktimave të tërmetit në Siri

admin

Me flamurin e Kosovës dhe Shqipërisë dhe me këngën “Oj Kosovë oj nëna ime”, Rashica feston titullin kampion në Turqi

admin