RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arrestohet një hulumtues i Parlamentit të Britanisë, dyshohet se spiunoi për Kinën

arrestohet-nje-hulumtues-i-parlamentit-te-britanise,-dyshohet-se-spiunoi-per-kinen

Një hulumtues në Parlamentin e Britanisë së Madhe është arrestuar nën dyshimin se ka spiunuar për Kinën.

Policia ka konfirmuar se dy burra, një në të 20-tat dhe një në të 30-tat, janë arrestuar në mars nën dyshimin për spiunazh.

Burimet e BBC-së kanë bërë të ditur se një nga ta është hulumtues parlamentar i përfshirë ër çështjet ndërkombëtare.

Siç është raportuar fillimisht në “Sunday Times”, mësohet se hulumtuesi kishte lidhje me disa deputetë konservatorë.

Kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak, ka shprehur shqetësimin për ndërhyrjen kineze.

Një zëdhënës ka thënë se Sunak është takuar me kryeministrin e Kinës, Li Qiang, gjatë Samitit të G20 në Indi, dhe ia ka shprehur shqetësimin “për ndërhyrjen kineze në demokracinë parlamentare të Britanisë së Madhe”. /koha

Related posts

Maqedoni e Veriut, niset grupi i parë haxhilerëve

rezart morina

Thaçi në Hagë: Jam plotësisht i pafajshëm

rezart morina

Turqi: Në takimin 4-palësh në Moskë u diskutua forcimi i sigurisë në Siri

admin