RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

ASK: Mbi 84 mijë qytetarë po kërkojnë punë në Kosovë

ask:-mbi-84-mije-qytetare-po-kerkojne-pune-ne-kosove

Në Kosovë aktualisht janë duke kërkuar punë 84 mijë e 661 qytetarë. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), nga kjo shifër 41.094 janë punëkërkuese femra dhe 43.567 meshkuj.

Po ashtu ASK-ja i ka publikuar edhe shifrat e numrit të të punësuarve të regjistruar në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK), të punësuar me pagë primare janë 355 mijë e 560 persona, ndërsa të punësuar me pagë sekondare 16 mijë e 445 persona.

Related posts

Miratohet draft-strategjia e mbrojtjes së Kosovës, 25.8 milionë euro për siguri dhe mbrojtje

admin

Ambasadorët shohin shenja pozitive në dialog, do të ketë pasoja nëse marrëveshjet nuk zbatohen

rezart morina

FSK hap konkurs për pranimin e 612 ushtarëve të rinj

admin