RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Askund tjetër në botë që 45% e viktimave të jenë fëmijë

askund-tjeter-ne-bote-qe-45%-e-viktimave-te-jene-femije

Në Gaza, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë zbulon se bombardimet e pamëshirshme të Izraelit po shkaktojnë qindra viktima të përditshme, me mijëra të plagosur.

Pavarësisht pretendimeve izraelite për zona të sigurta, sulmet në shënjestër vazhdojnë, duke çuar në viktima të përditshme dhe shembje të ndërtesave mbi banorët.

Zëdhënësi thekson se nuk ka vend të sigurt në Rripin e Gazës.

Në mënyrë shqetësuese, 70% e viktimave raportohet të jenë fëmijë dhe gra, me rreth 45% të viktimave fëmijë – një situatë e konsideruar e paprecedentë kudo në botë. /mesazhi

Related posts

Polonia kundërshton ligjin e BE-së për imigracionin

rezart morina

Blinken: Dodik po ndjek rrugën autoritare të Putinit

admin

“Ferrari” u shkrumbua pasi ecte me 200 km në orë. Pas shqiptarit, identifikohet viktima e dytë. Kush modelja. 40-vjeçari la gruan me fëmijët në shtëpi

admin