RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Asnjë Shekel për Gazën, thotë ministri Izraelit i financave

asnje-shekel-per-gazen,-thote-ministri-izraelit-i-financave

Ministri izraelit i Financave i ekstremit të djathtë Smotrich është zotuar të ndalojë mbështetjen financiare për Gazën, duke udhëhequr përpjekjet për të ngrirë paratë e taksave të destinuara edhe për Autoritetin Palestinez.
Fillimisht duke synuar ngrirjen e të gjithë shumës, kabineti izraelit vendosi të ngrijë vetëm një pjesë të të ardhurave të alokuara për Gazën.
Ministri i Financave i Autoritetit Palestinez refuzoi fondet e pjesshme, duke përmendur shkelje të “kontratës sociale” me banorët e Gazës.
Smotrich pohoi në një postim se asnjë fond nuk do të drejtohej në Gaza gjatë mandatit të tij, duke deklaruar fundin e praktikës së Izraelit për transferimin e fondeve tek Autoriteti Palestinez për pagat e familjeve ‘terroriste’ sipas tyre. /mesazhi

Related posts

Putin, Grossit: Moska është e hapur për të diskutuar rreth centralit në Zaporizhja

admin

Studim: Gjermania ka humbur popullaritetin si destinacion për migrantët me kualifikime të larta

admin

Borrell: Zbatimi i shpejtë dhe i plotë i marrëveshjes rruga e vetme drejt normalizimit Kosovë – Serbi

rezart morina