RTV AHIRETI
ArritjeLajmeRajon dhe BotëShkencë

Astronomët zbulojnë një vrimë të zezë me përmasa të rralla

astronomet-zbulojne-nje-vrime-te-zeze-me-permasa-te-rralla

Një vrimë e zezë e padukshme me masë të ndërmjetme fshihet në zemër të grupit yjor globular më të afërt me Tokën, 6000 vite dritë larg, kanë zbuluar astronomët.

Vrimat e zeza me masë të ndërmjetme, që peshojnë rreth 100 deri në 100,000 herë më shumë se masa e Diellit, duket të jenë të rralla dhe astronomët kanë vërejtur disa vrima të tilla të zeza të mundshme në periferi të galaktikave të tjera, si dhe në grupime të dendura globulare yjesh që rrotullohen rreth Diellit në galaktikën tonë.

Duke përdorur aftësitë unike të teleskopit hapësinor Hubble të NASA /ESA-s , astronomët u fokusuan në thelbin e grumbullit yjor globular Messier 4 (M4) për të hetuar vrimat e zeza me saktësi më të madhe se studimet e mëparshme. Studimi i tyre është publikuar në revistën Monthly Notices të Shoqërisë Mbretërore Astronomike.

Ekipi, i udhëhequr nga Eduardo Vitral nga Instituti i Shkencës i Teleskopit Hapësinor në Baltimore, identifikoi një vrimë të zezë të mundshme me masë të ndërmjetme, që peshonte rreth 800 herë më shumë se masa e Diellit. Kjo vrimë nuk është e dukshme, por masa e saj është llogaritur duke studiuar lëvizjen e yjeve në fushën e saj gravitacionale. Në mënyrë të veçantë, astronomët shikuan dymbëdhjetë vjet të vëzhgimeve të Hubble të M4. Anija kozmike Gaia e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) gjithashtu kontribuoi në skanime të mbi 6,000 yjeve që kufizuan formën dhe masën e përgjithshme të grumbullit.

Megjithatë, për shkak se vrimat e zeza me masë të ndërmjetme në grupimet globulare janë kaq të pakapshme, Vitral paralajmëron se “nga ana tjetër, mund të ketë një mekanizëm yjor për të cilin ne thjesht nuk dimë, të paktën në kontekstin e fizikës aktuale”. /syri

Related posts

Gara për President/ Biden i bindur: Askush s’është më i kualifikuar për të fituar se unë! Vetëm Zoti i plotfuqishëm mund të më bindë të largohem

admin

BE-ja distancohet përsëri nga Viktor Orban, Josep Borrell: Hungaria nuk ka marrë mandat nga Këshilli për…

admin

Aksident i rëndë në rrugën Prishtinë-Podujevë, dy të vdekur dhe dy të lënduar

admin