RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Avioni i parë luftarak pa pilot i Türkiye-s “Bayraktar Kızılelma” teston shkëputjen nga toka

avioni-i-pare-luftarak-pa-pilot-i-turkiye-s-“bayraktar-kizilelma”-teston-shkeputjen-nga-toka

Bayraktar Kızılelma, avioni i parë luftarak pa pilot i Türkiye-s i zhvilluar nga kompania Baykar me burimet e saj në mënyrë kombëtare dhe unike ngriti rrotat në testimin për ngritjen nga toka, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kreu i Bordit drejtues dhe liderit të teknologjisë të kompanisë Baykar, Selçuk Bayraktar në një postim nga llogaria e tij në Twitter ndau një video nga testi i Bayraktar Kızılelma për ngritjen e rrotave nga toka. “Po e mbajmë me zor. Bayraktar KIZILELMA ngriti rrotat në testin e shkëputjes nga toka. Shpresoj që ka mbetur pak”.

Në një postim drejtori i përgjithshëm i kompanisë Baykar, Haluk Bayraktar tha: “Kemi kaluar një prag tjetër kritik! Avioni luftarak pa pilot Bayraktar KIZILELMA që kemi zhvilluar 100 për qind me kapitalin e Baykar në mënyrë kombëtare dhe unike, do të jetë një pikë kthese për historinë tonë të aviacionit”.

Related posts

Edi Rama shkarkon ministrin e Punëve të Brendshme

admin

Turqia nisi fushatën “Solidariteti i Shekullit” pas tërmeteve

rezart morina

Scholz: Po punojmë shumë për të zgjidhur situatën e vështirë Kosovë-Serbi

admin