RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti takon presidentin zviceran, ai kërkoi normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

kurti-takon-presidentin-zviceran,-ai-kerkoi-normalizimin-e-marredhenieve-kosove-serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar presidentin zviceran Alain Berset, raporton teve1.info

Sipas një njoftimi për medie, bisedimet në mes të Kurtit dhe Berset iu kushtuan veçanërisht situatës në veri të Kosovës dhe procesit të udhëhequr nga Bashkimi Evropian (BE) për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Presidenti theksoi mbështetjen e Zvicrës për procesin e normalizimit dhe bëri thirrje për zbatimin e marrëveshjeve të negociuara në Bruksel dhe Ohër në pranverë. Në Serbi dhe Kosovë nevojiten hapa të besueshëm dhe pragmatizëm për ta rikthyer procesin në binarë. Prandaj, diskutimet trajtuan hapat e përcaktuar në marrëveshjet që do të ndërmerren nga të dyja palët, duke përfshirë përkushtimin e qeverisë së Kosovës për të garantuar një shkallë adekuate të vetë-menaxhimit për komunat me shumicë serbe.

Zvicra mbështet aspiratën e Kosovës për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, veçanërisht pasi kjo do t’u mundësonte të gjithë banorëve të vendit – përfshirë anëtarët e pakicës serbe dhe komuniteteve të tjera – të kenë qasje në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut. Z. Berset theksoi rëndësinë që Zvicra i jep një rajoni të qëndrueshëm dhe të begatë të Ballkanit Perëndimor. Marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës janë zhvilluar në aspektin ekonomik, por potenciali i mëtejshëm mbetet. Siguria juridike dhe zbutja e tensioneve në rajon janë të rëndësishme në këtë drejtim”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Sipas komunikatës, Zvicra është burimi i dytë më i madh i investimeve të huaja direkte në Kosovë. Marrëdhëniet janë veçanërisht të ngushta falë diasporës së Kosovës. Rreth 115 mijë kosovarë jetojnë në Zvicër, dhe gjithsej deri në 180 mijë njerëz në këtë vend kanë rrënjë kosovare.

Kosova, pavarësinë e së cilës Zvicra e njohu në vitin 2008, tani është gjithashtu një vend prioritar në bashkëpunimin ndërkombëtar, me Programin Zviceran të Bashkëpunimit për Kosovën 2022-2025 që fokusohet në qeverisjen demokratike, zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik, ndryshimet klimatike, ujin dhe shëndetin dhe migrimin. Për më tepër, Forcat e Armatosura të Zvicrës janë përfshirë në ndërtimin e paqes në terren që nga viti 1999; në qershor, Parlamenti miratoi një zgjatje të vendosjes së Swisscoy deri në vitin 2026.

Related posts

Aksidentohet për vdekje në Autostradë një person

admin

Polonia dëshiron të formojë “ushtrinë më të fortë në Evropë”

rezart morina

Bota shënon rekord të ri të ditës më të nxehtë ndonjëherë

rezart morina