RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Azia “digjet” nga temperaturat ekstreme, ekspertët në alarm

azia-“digjet”-nga-temperaturat-ekstreme,-ekspertet-ne-alarm

Një valë e fortë të nxehti po përfshin pjesën më të madhe të Azisë, duke shkaktuar vdekje dhe mbylljen e shkollave në Indi.

Ekspertët po flasin për “valën më të keqe të të nxehtit të prillit në historinë aziatike”, termometri arriti nivele rekord në Indi, Kinë, Tajlandë dhe Laos.

Në Kinë, mediat po raportojnë temperatura rekord në shumë vende.

Temperatura jashtëzakonisht të larta raportohen edhe në Azinë Juglindore. Luang Prabang, Laos regjistroi 42.7 gradë Celsius këtë javë, që është edhe temperatura më e lartë. Në Tajlandë, një stacion monitorimi qeveritar në aeroportin Tak në veriperëndim regjistroi një temperaturë prej 45.4 gradë Celsius të shtunën, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 44.6 gradë në Mae Hong Son më 28 prill 2016.

Shkrihet asfalti në Bangladesh

Klimatologu Maximiliano Herrera tha për Guardian se temperatura të larta po regjistrohen edhe në Bangladesh, një vend që ka qenë në qendër të krizës klimatike.

Të shtunën, në kryeqytetin Dhaka, temperaturat kaluan 40 gradë Celsius, duke shkrirë sipërfaqen e asfaltit në shumë rrugë. Sipas autoriteteve, ishte dita më e nxehtë në 58 vjet.

Vala e të nxehtit godet Indinë

Vala e të nxehtit ka prekur disa shtete në Indi, ndërsa departamenti meteorologjik ka lëshuar një alarm portokalli për rajonet e Bihar, Jharkhand, Odisha, Andhra Pradesh dhe Bengazit Perëndimor. Ekspertët kanë frikë se këtë vit situata mund të përkeqësohet.

Në të gjitha këto zona, ka një përqindje të lartë të punëtorëve të bujqësisë, të cilët janë të detyruar të punojnë jashtë edhe në temperatura dhe lagështi të lartë.

Sipas Departamentit Meteorologjik të Indisë, kushtet e valëve të të nxehtit ka të ngjarë të vazhdojnë për katër ditët e ardhshme. Qytetarët apelohen që të marrin masa paraprake. Zonat e prekura mund të kenë stuhi në ditën e pestë, kohë në të cilën pritet të zbutet vala e të nxehtit.

Shkollat ​​të mbyllura

Temperaturat e larta çuan në mbyllje të shkollave në disa zona. Ndërkohë, 13 persona vdiqën dhe tetë të tjerë kishin nevojë për trajtim mjekësor për goditje nga nxehtësia pas një ngjarjeje në natyrë në shtetin Maharashtra. Mediat lokale raportojnë se fëmijët kanë pasur probleme shëndetësore.

Rreziku i goditjes nga nxehtësia në Tajlandë

Paralajmërime po lëshohen edhe nga autoritetet në Tajlandë, pasi ka një rrezik të vlerësuar të goditjes nga nxehtësia, veçanërisht për njerëzit që ushtrojnë ose punojnë me orë të tëra jashtë, si punëtorët e ndërtimit dhe fermerët. Në të njëjtën kohë, ekspertët i druhen vazhdimit të temperaturave të larta edhe përtej muajve të verës, të cilat do të sjellin thatësirë ​​dhe do të shkaktojnë probleme me të korrat.

Në të njëjtën kohë, temperatura të larta regjistrohen në qindra stacione në më shumë se 12 vende, si në veriperëndim të Mianmarit, që arriti në 44 gradë, në Vietnamin veriperëndimor, me 38 gradë. Në të njëjtën kohë, mbi 30 gradë Celsius u regjistruan në Japoni, Kazakistan, Turkmenistani dhe Uzbekistani. /abc

Related posts

Forcat izraelite vrasin tre palestinezë në Nablus

admin

Mbi 45 milionë euro borxhe nga bizneset e amvisëria ndaj KRU “Prishtinës”

admin

Pakistan, rritet në të paktën 44 numri i të vdekurve nga sulmi në xhami

rezart morina