RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Baerbock: Siguria e Polonisë është siguria e Gjermanisë

baerbock:-siguria-e-polonise-eshte-siguria-e-gjermanise

Në 84-vjetorin e pushtimit gjerman të Polonisë në fillimin e Luftës së Dytë Botërore, ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock kujtoi përgjegjësinë e Gjermanisë për sigurinë e Polonisë dhe vendeve të tjera të Evropës Lindore.

Duke iu referuar luftës së Rusisë kundër Ukrainës, aja tha në një përkujtimore në Berlin të premten: “Siguria e Evropës Lindore, siguria e Polonisë është siguria e Gjermanisë”.

Lufta e Dytë Botërore filloi më 1 shtator 1945 me sulmin gjerman në Poloni.

Për sa i përket popullsisë totale, Polonia pësoi më shumë vdekje se çdo vend tjetër gjatë gati gjashtë viteve të luftës. Pesë deri në gjashtë milionë polakë humbën jetën, rreth një në gjashtë.

Shkalla e shkatërrimit të shkaktuar nga nazistët ishte gjithashtu relativisht e lartë. Kryeqyteti Varshava u shkatërrua pothuajse plotësisht përpara se gjermanët të tërhiqeshin.

“Kjo luftë ishte një luftë kundër dinjitetit njerëzor. Një luftë kundër qenieve njerëzore. Ashtu si plagët e kësaj lufte kundër dinjitetit njerëzor në Poloni dhe në vende të tjera nuk do të shërohen për breza, edhe pajtimi do të mbetet një detyrë e përjetshme”, theksoi ajo. /atsh

Related posts

Osmani përkujton Srebrenicën: Mohuesit e gjenocidit nuk mund të shndërrohen në faktor të paqes

admin

Turqia testoi me sukses një raketë vendase

rezart morina

Një muaj paraburgim për ushtarin e FSK-së

admin