RTV AHIRETI
Shëndetësi

Barishtet e karotave për zemrën, veshkat dhe kockat

barishtet-e-karotave-per-zemren,-veshkat-dhe-kockat

Keni dëgjuar për barishtet e karotave? Janë ato bishtat e gjatë që formojnë një mburojë të gjelbër mbi karotë. Shumë prej konsumatorëve preferojnë t’i shkulin ato, me shpresën që karota do të peshojë më pak.

Por arsyeja është e gabuar. Barishtet duhen hequr nga karota për t’i zgjatur jetën asaj, sepse këto barishte ndihmojnë në tharjen e parakohshme të karotës.

E megjithatë, barishtet nuk duhen hedhur tutje. Kur të blini karota zgjidhni në ngjyrë të gjelbër të ndezur, sepse në këtë mënyrë shija e tyre do të jetë tepër e freskët.

Barishtet e karotave përdoreshin për kurorë nga femrat angleze të viteve 1600, duke zëvendësuar lulet apo puplat.

Në Shqipëri, këto barishte jo vetëm që nuk vihen mbi kokë, por neglizhohen kryesisht për shkak të perceptimit se ka barishte më të mira që mund të konsumohen.

E vërteta është që këto barishte janë të pasura me proteina, vitamina dhe minerale çka i bën ato tepër të dobishme në gatime të ndryshme.

Barishtet e karotave, majdanozi, selinoja dhe kopra janë pjesë e të njëjtës familje botanike.

Spekulimet mbi barishtet e karotave kanë qenë të pafundme dhe shpesh, të panevojshme.

Megjithatë, studimet kanë treguar që këto barishte nuk janë toksike dhe janë të sigurta për t’u konsumuar. Vetëm duhen larë mirë me ujë të bollshëm për të larguar dheun dhe spërkatjet e shpërndara përmbi to.

Këto spekulime kanë lindur kur fermerët nuk kanë patur mundësi për ujë të bollshëm, por studimet nuk kanë zbuluar asnjë fakt që të tregojë se kanë më pak vlera se barishtet e tjera.

Paraqitja e këtyre barishteve mund t’ju sjellë ndërmend gjethet e koriandrës apo majdanozit, për shkak të ashpërsisë dhe faktit që nuk janë të lëmuara në formën e tyre natyrale.

Shija e këtyre barishteve është pak e thartë dhe sigurisht që të kujton barin, por teksa e përtyp do të ndjesh shpërthimin e një ëmbëlsie karakteristike.

Vlerat shëndetësore: A janë barishtet e karotave të shëndetshme?

Të pasura me vitaminë C

Duke qenë se përmbajtja në vitaminë C është gjashtë herë më e lartë se e rrënjës, konsumimi i barishteve së bashku me ushqime të tjera fuqizon sistemin imunitar.

Për më tepër ato mund të ndihmojnë organizmin të luftojë të ftohtin dhe kollën dhe t’i japë lëkurës suaj shëndetin dhe shkëlqimin e munguar.

Burim i pasur klorofili

Klorofili përmban një sërë përbërësish të rëndësishëm që parandalojnë rritjen dhe zhvillimin e tumoreve. Barishtet e karotave kanë aftësinë të parandalojnë rritjen e qelizave tumoriale.

Kanë ndikim tek veshkat

Klorofili tek barishtet stimulon fluksin e urinës duke ndihmuar në detoksifikimin e organizmit dhe në filtrimin e veshkave. Në këtë mënyrë luftohet formimi i gurëve në veshka, por edhe stimulohet shkrirja e gurëve ekzistues.

Siguron shëndetin e mirë të zemrës

Përfshirja e barishteve të karotave në dietën tuaj siguron shëndetin e mirë të zemrës. Këto barishte janë të pasura me kalium. Vetitë antioksiduese ndihmojnë në rregullimin e tensionit të gjakut dhe mbrojtjen e zemrës.

Përmirësojnë shëndetin e kockave

Përmbajtja e lartë e magnezit ndihmon në tonifikimin, kontraktimin dhe qetësimin e muskujve. Vitamina K nga ana tjetër rrit densitetin e kockave.

Barishtet e karotave kanë një përmbajtje të ekuilibruar të magnezit dhe vitaminës K dhe si rrjedhojë forcojnë kockat dhe nuk lejojnë shfaqjen e osteoporozës.

Konsumimi i barishteve

Pavarësisht shijes së hidhur, përmbajtja e tyre krokante i bën ato të mira për t’u ngrënë të gjalla në sallatë. Por nga ana tjetër, këto barishte mund të përdoren së bashku me karotat për lëngje.

Shija e tyre që të rrudh gojën, i bën ato perfekte për t’u përzierë me fruta të ëmbla si mollët apo bananet në përgatitjen e lëngjeve të plota të frutave.

Barishtet mund të shtohen në supa të përgatitura me mish pule, viçi apo perime të pjekura e të kavërdisura, si edhe në gatime të tjera të skuqura.

Këto barishte mund të transformohen në çaj për të përmirësuar funksionet e veshkës dhe fshikëzës.

Mund të përdoren si një alternativë e borzilokut në përgatitjen e salcave por edhe për të shumëfishuar shijen e pjatave që kanë nevojë për majdanoz.

Përdorimet mjekësore

Për shkak të vlerave antiseptike, lëngu i barishteve përdoret për të larë gojën, hequr erën e keqe të saj dhe shëruar plagët e brendshme të gojës. Ato mund të përzihen edhe me mjaltë për të pastruar plagët.

Related posts

Këtë çaj nuk është mirë ta pini para gjumit

admin

Këto janë disa nga arsyet pse duhet të konsumoni qershi

admin

Cili është fruti më i mirë për shëndetin e aparatit tretës

admin