RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE do të zgjasë mbrojtjen e përkohshme për refugjatët ukrainas deri në mars 2025

be-do-te-zgjase-mbrojtjen-e-perkohshme-per-refugjatet-ukrainas-deri-ne-mars-2025

Bashkimi Europian do të zgjasë mbrojtjen e përkohshme për refugjatët ukrainas deri në mars të vitit 2025, sipas një deklaratë të KiE.

Mbrojtja e përkohshme u siguron refugjatëve vendbanim, akses në tregun e punës dhe strehim, ndihmë mjekësore dhe të mirëqenies sociale dhe akses në arsim për fëmijët.

Ka më shumë se 4 milionë refugjatë ukrainas që jetojnë aktualisht në BE, tha blloku në një deklaratë të enjten.

Mekanizmi i mbrojtjes së përkohshme u aktivizua më 4 mars 2022, menjëherë pasi pushtimi rus i Ukrainës filloi në shkurt të 2022. /abcnews

Related posts

Balotazhi presidencial në Mal të Zi, pritet garë e ngushtë

rezart morina

Tërnava: Të lutemi për paqen e harmoninë në Kosovë dhe gjithë botën

admin

Aksidenti në hyrje të Shtimes, prokurori i rastit jep detaje

admin