RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE-ja do të vazhdojë të pranojë refugjatë ukrainas të paktën deri në mars 2024

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi se do të pranojë refugjatët ukrainas të paktën deri në mars të vitit 2024 dhe se ata që kthehen në vendin e tyre nuk do të kenë nevojë të kthejnë kartat e tyre të mbrojtjes së përkohshme në rast se do të ikin përsëri nga lufta, transmeton Anadolu Agency (AA).

Anëtarja e Komisionit të BE-së përgjegjëse për punët e brendshme, Ylva Johansson komentoi në lidhje me “mekanizmin e mbrojtjes së përkohshme” që BE-ja ka vendosur për ukrainasit që ikin nga lufta.

Duke deklaruar se 4.200.000 ukrainas gjenden në BE brenda fushëveprimit të këtij mekanizmi, i cili u jep atyre të drejtën për arsim, shëndetësi dhe punë në vendet e BE-së, Johansson tha se, “Direktiva e përkohshme do të jetë aktive të paktën deri në mars 2024”.

“Nëse vendosni të ktheheni në Ukrainë, por situata ndryshon papritur dhe ju duhet të ikni përsëri, BE-ja gjithmonë do t’ju mirëpresë dhe do të vazhdojë t’ju mbrojë. Pra, nëse keni vendosur të ktheheni në shtëpi dhe gjërat po ndryshojnë, ju gjithmonë mund të ktheheni në BE dhe mbrojtje të përkohshme. Nuk ka nevojë të ktheni kartën tuaj. Ju mund të mbani regjistrimin tuaj dhe thjesht të na njoftoni se do të ktheheni”, tha Johansson.

Platforma e talenteve të BE-së

Johansson prezantoi gjithashtu platformën “EU Talent Pool” për të rinjtë ukrainas.

Duke deklaruar se platforma është krijuar për të siguruar akses më të lehtë për ukrainasit në tregun e punës në BE, Johansson deklaroi se më shumë se 600 mijë ukrainas i janë bashkuar fuqisë punëtore të BE-së deri më tani.

Sipas kësaj, ukrainasit që dëshirojnë të punojnë në BE do të aplikojnë dhe platforma do të përputhet me profilet e aplikantëve me nevojat e punëdhënësve me bazë në BE.

Related posts

Mehaj: Serbia po blen armatim me paratë e evropianëve

admin

Rënia e numrit të lindjeve në Japoni, Kishida: Shoqëria drejt falimentimit

admin

Franca trajnoi rreth 5.200 ushtarë ukrainas

admin