RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Moldavia thotë se 3 raketa ruse kaluan në hapësirën e saj ajrore

Ministria e Jashtme e Moldavisë thirri sot ambasadorin rus pasi tri raketa kaluan në hapësirën ajrore të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Raketat u lëshuan nga anijet ruse në Detin e Zi me Ukrainën si objektiv i tyre.

“Kam udhëzuar që ambasadori i Rusisë të thirret për të dhënë një shpjegim”, tha ministri i Jashtëm Nicu Popescu në Twitter.

“Moldavia dënon më tonin më të ashpër të mundshëm shkeljen e hapësirës së saj ajrore nga tri raketa kryqëzuese ruse ndërsa Rusia sulmoi qytetet ukrainase këtë mëngjes”, shtoi Popescu.

Të paktën tetë persona u vranë në kryeqytetin e Ukrainës Kiev sot herët në një sulm rus në disa qytete, sipas autoriteteve të vendit.

Related posts

Papa Françesku dënoi spiralen në rritje të vdekjeve në Lindjen e Mesme

admin

Policia arreston pesë persona të dyshuar në rajonin e Prishtinës, sekuestrohet drogë dhe armë

admin

Kristersson: Suedia të ndjekë politikën strikte të migracionit të Danimarkës

admin