RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE-ja nuk arrin konsensus për ndryshimet në ligjet e migracionit

be-ja-nuk-arrin-konsensus-per-ndryshimet-ne-ligjet-e-migracionit

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë dështuar të arrijnë një marrëveshje për ndryshimet në ligjet e bllokut për migracionin pasi Gjermania dhe Italia u përplasën mbi propozimet kryesore në lidhje me garancitë e të drejtave të njeriut në qendrat e paraburgimit dhe rolin e Organizatave Joqeveritare në lehtësimin e ardhjes së emigrantëve.

Por, ndërsa shpresat u shuan të enjten për arritjen e një marrëveshjeje, ministrat thanë se prisnin që “rregullimi i mirë” në ditët në vijim të çonte në një pakt që do të zbatohej në rast të një krize të papritur refugjatësh si ajo e vitit 2015, kur më shumë se 1 milion njerëz kanë ardhur nga Siria dhe më gjerë.

Në fillim të këtij viti, blloku prej 27 anëtarësh ra dakord për grupin e parë të ndryshimeve për të lejuar zhvendosjen e emigrantëve nëpër Evropë dhe gjoba prej 20,000 eurosh për vendet që refuzuan të marrin pjesën e tyre të caktuar.

Samiti i ministrave të brendshëm të së enjtes në Bruksel kishte të bënte me rregullat që zbatohen kur një emigrant arrin për herë të parë në kufirin e jashtëm të BE-së, raporton The Guardian.

Kjo erdhi pas një rritje të numrit të njerëzve që mbërrinin në Itali nga Tunizia dhe por gjithashtu rritjes së mbërritjeve në ishujt grekë të Samos dhe Lesbos, tha BE. Samiti filloi me optimizëm të kujdesshëm pasi kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se nuk do të bllokonte marrëveshjen.

“Qeveria pajtohet gjithashtu se nuk do të jetë faji i Gjermanisë nëse blloku i fundit i ndërtimit të të gjithë punës nuk niset për negociata”, tha Scholz në Berlin. /abcnews

Related posts

Ndërroi jetë imami Abdija ef. Kuljici, nga Manastirica e Prizrenit

admin

Iraku planifikon të mbjellë 5 milionë pemë për të luftuar ndryshimet klimatike – VIDEO

admin

Tre palestinezë të vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

admin