RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh nëse mbani për një kohë të gjatë urinën tuaj?

cfare-ndodh-nese-mbani-per-nje-kohe-te-gjate-urinen-tuaj?

Është shumë e lehtë t’i rezistosh dëshirës për të urinuar nëse ke një milion gjëra për të bërë në listen tënde. Por trupi juaj ndoshta nuk do t’ju falënderojë për këtë.

Nëse jeni një i rritur i shëndetshëm, fshikëza juaj do të jetë në gjendje të mbajë vetëm rreth 16 ons (dy filxhanë ose 450 ml) urinë gjatë ditës, megjithëse për fëmijët kjo padyshim do të jetë më pak. Gjatë natës, fshikëza juaj mund të jetë në gjendje të mbajë më shumë – potencialisht deri në dyfishin e asaj sasie.

Por nëse injoroni fshikëzën tuaj, mund të rezultojë në:

Dhimbje, si para dhe gjatë urinimit. Muskujt e fshikëzës mund të qëndrojnë të shtrënguar edhe pasi të urinoni, duke shkaktuar potencialisht ngërçe të legenit.

Një infeksion i traktit urinar, pasi mbajtja e urinimit mund të çojë në shumëzimin e baktereve në urinë.

Shtrirja e fshikëzës, e cila mund ta ndalojë fshikëzën tuaj të jetë në gjendje t’i tregojë trurit se po mbushet.

Dëmtimi i muskujve të legenit, i cili mund të çojë në mosmbajtje urinare.

Gurët në veshka, veçanërisht nëse keni një përmbajtje të lartë mineralesh në urinë.

A mund të shpërthejë vërtet fshikëza?

Ndonëse ndonjëherë mund të duket sikur fshikëza juaj do të shpërthejë, ka pak gjasa sepse organi është shumë i fortë.

Normalisht, sipas Medical News Today, duhet të ketë një shkak tjetër themelor, siç është bllokimi ose dëmtimi fizik që ndalon zbrazjen e plotë të fshikëzës.

Prostata e zmadhuar, muskujt e dobësuar të fshikëzës ose dëmtimi i nervave në sistemin urinar mund të ndalojnë largimin e urinës nga trupi, duke shkaktuar këputjen e organit.

Sipas Harvard Health, komplikimet kirurgjikale, traumat e mëdha (si thyerja e legenit), tumoret e fshikëzës dhe dëmtimi nga rrezatimi mund të shkaktojnë gjithashtu shpërthimin e saj.

Por në shumicën e rasteve, nëse fshikëza nuk është duke u zbrazur plotësisht, ajo thjesht do të kapërcejë muskujt që ndalojnë daljen e urinës – duke çuar përfundimisht në një aksident.

Thyerja e fshikëzës urinare është një problem serioz mjekësor, prandaj është e rëndësishme të kërkoni trajtim nëse kjo ndodh.

Nëse dëshironi të stërvitni fshikëzën tuaj për të mbajtur më shumë urinë, një mjek mund të punojë me ju për të hartuar një orar rikualifikimi ku mund të përpiqeni të shpërqendroni veten nga nevoja për tualetin. Por në pjesën më të madhe, është më mirë të shkoni kur trupi juaj ju thotë.

Related posts

Ushqimet e mira dhe të këqija për dhëmbët

admin

Kërcitja e dhëmbëve, shkaqet e rrezikshme dhe zgjidhjet natyrale që mund t’i provoni

rezart morina

Ekspertët tregojnë se si ndikon pagjumësia në trurin tuaj

rezart morina