RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE lehtëson sanksionet për Sirinë për të përshpejtuar ndihmën ndaj tërmetit

be-lehteson-sanksionet-per-sirine-per-te-pershpejtuar-ndihmen-ndaj-termetit

Bashkimi Evropian ka lehtësuar përkohësisht sanksionet ndaj Sirisë për të përshpejtuar dërgesat e ndihmave në vend dy javë pas tërmeteve shkatërruese.

Organizatat e ndihmës nuk do të kenë më nevojë të kërkojnë leje nga qeveritë e vendeve anëtare të BE-së përpara se të dërgojnë furnizime dhe shërbime për entitetet e sanksionuara në Siri, tha Këshilli Evropian në një deklaratë.

Masa do të zgjasë për gjashtë muaj dhe është marrë “duke pasur parasysh peshën e krizës humanitare në Siri të përkeqësuar nga tërmeti”. /mesazhi

Related posts

Hykolli i BSPK-së shpreson se shumë shpejt pritet të arrihet marrëveshja me Qeverinë

admin

Kurti priti në takim Michael Roth: Investimet e Gjermanisë në Kosovë u rritën për 60%

rezart morina

Arrestohen tre persona në Prishtinë, të dyshuar për vjedhje të rënda

rezart morina