RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE thirrje Rusisë: Lejo të gjithë fëmijët e dëbuar të kthehen në Ukrainë

be-thirrje-rusise:-lejo-te-gjithe-femijet-e-debuar-te-kthehen-ne-ukraine

Bashkimi Evropian i ka kërkuar Rusisë të ndalojë praktikën e paligjshme të dëbimit të shtetasve ukrainas, veçanërisht të fëmijëve dhe të lejojë ata që tashmë janë deportuar të kthehen të sigurt në Ukrainë.

BE-ja “shpreh keqardhjen e raportuar për dëbimet dhe transferimet e paligjshme të dhunshme të qytetarëve ukrainas, përfshirë fëmijët, në Rusi dhe brenda territoreve të okupuara përkohësisht të Ukrainës nga Rusia”, raportojnë mediat e huaja.

“Rusia duhet të ndërpresë këto akte të paligjshme dhe të gjithë ukrainasit, veçanërisht fëmijët, duhet të lejohen menjëherë të kthehen të sigurt”, thuhet në deklaratë.

BE-ja dënoi gjithashtu në termat më të ashpër të mundshëm “sulmet e vazhdueshme të tmerrshme të Rusisë kundër objekteve rezidenciale, shkollore dhe mjekësore, dhe kundër infrastrukturës kritike civile të Ukrainës, veçanërisht sistemet e saj të energjisë, ngrohjes dhe furnizimit me ujë, si dhe shpërthimet pothuajse të përditshme në afërsi të objekteve bërthamore. termocentralet.”

“Objektivi i qëllimshëm i civilëve apo objekteve civile është një krim lufte. Udhëheqja politike dhe ushtarake e Rusisë, dhe të gjithë ata që janë përgjegjës për akte të tilla, do të mbajnë përgjegjësi. BE-ja është gjithashtu e vendosur të kontribuojë në sigurimin e përgjegjësisë për krimin e agresionit, i cili është shqetësues për komunitetin ndërkombëtar në tërësi”, thuhet në deklaratë.

Related posts

Vijon të bie çmimi i naftës në Kosovë

admin

Osmani për zgjedhjet në veri: Shumë qytetarë serbë u kërcënuan dhe u shantazhuan

rezart morina

Pezullimi i marrëveshjes godet sigurinë globale të ushqimit

rezart morina