RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden duke vizituar Kievin, njoftoi ndihmë ushtarake shtesë

biden-duke-vizituar-kievin,-njoftoi-ndihme-ushtarake-shtese

Njoftimi i vizitës vjen pasi Ukraina lëshoi ​​një paralajmërim për kërcënim të një sulmi ajror në gjithë vendin, duke përfshirë kryeqytetin Kiev.

Presidenti amerikan Joe Biden bëri një vizitë të papritur në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës, të hënën për të treguar mbështetjen për vendin e shkatërruar nga lufta.

“Sot në Kiev po takohem me Presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe ekipin e tij për të diskutuar mbështetjen tonë për Ukrainën,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë me rastin e vizitës së parë të presidentit amerikan që nga lufta ruse në Ukrainë që filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Deklarata thoshte se Biden do të njoftonte një tjetër dërgesë të pajisjeve kritike ushtarake, duke përfshirë municione artilerie, sisteme antitanke dhe radarë të mbikëqyrjes ajrore.

Ai tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të shpallin sanksione shtesë kundër elitave dhe kompanive ruse gjatë kësaj jave.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjithashtu konfirmoi vizitën e Biden në Telegram, duke e quajtur vizitën e tij “një shenjë jashtëzakonisht të rëndësishme të mbështetjes për të gjithë ukrainasit”.

Njoftimi i vizitës vjen pasi vendi lëshoi ​​një paralajmërim për sulm ajror në gjithë vendin, duke përfshirë kryeqytetin Kiev.

Në dhjetor 2022, në udhëtimin e tij të parë jashtë Ukrainës që nga fillimi i luftës, Zelensky vizitoi Uashingtonin ku u takua me Bidenin dhe iu drejtua një seance të përbashkët të Kongresit. /trt

Related posts

Sveçla: Përgëzoj Policinë për profesionalizmin në ballafaqimin me grupe kriminale në veri

admin

Ukraina nuk do të nënshkruajë marrëveshje të drejtpërdrejtë me Rusinë për grurin

admin

Dëmet nga vërshimet miliona euro, komunat s’kanë para për t’i mbuluar

admin