RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden fajëson Arabinë Saudite dhe Rusinë për rritjen e çmimeve të karburanteve

biden-fajeson-arabine-saudite-dhe-rusine-per-rritjen-e-cmimeve-te-karburanteve

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden fajësoi Arabinë Saudite dhe Rusinë për rritjen e çmimeve të karburantit pasi OPEC+ vendosi të ulë në mënyrë dramatike prodhimin, raporton Anadolu Agency (AA).

“Kam arritur të zbres çmimin e benzinës në 1.60 dollarë më parë, por ai po rritet tani për shkak të asaj që sapo bënë rusët dhe sauditët. Nuk kam mbaruar ende me të”, tha Biden në një fjalim në shtetin amerikan Maryland.

Presidenti amerikan ka sinjalizuar se po kërkon alternativa pas vendimit të OPEC+ për të ulur prodhimin global të naftës me rreth 2 milionë fuçi në ditë.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur si OPEC+, ranë dakord të mërkurën të ulin prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori, krahasuar me nivelet e prodhimit në gusht.

Në takimin e parë personal që nga marsi 2020, 23 anëtarë të grupit mbajtën takimin e 33-të ministror me temën e vëllimit të prodhimit. Grupi vuri në dukje pasigurinë që rrethon ekonominë globale dhe perspektivën e tregut të naftës dhe theksoi “nevojën për të përmirësuar udhëzimin afatgjatë për tregun e naftës”.

Kohëzgjatja e Deklaratës për Bashkëpunim u zgjat deri më 31 dhjetor 2023.

Takimi i radhës i anëtarëve të OPEC-ut dhe vendeve joanëtare është caktuar për më 4 dhjetor.

OPEC+ uli prodhimin ditor të naftës së papërpunuar me afërsisht 10 milionë fuçi në prill 2020 për shkak të një rënie të kërkesës pas fillimit të pandemisë së COVID-19. Kur ekonomitë globale dhe kërkesa për naftë filluan të rimëkëmbeshin nga prilli 2021, filloi lehtësimi gradual i këtyre shkurtimeve.

Vendet anëtare ranë dakord të ulin prodhimin me 100 mijë fuçi në ditë në tetor. /aa

Related posts

PROMOVIM I HAFIZES SË RE NEXHVA IMERI NË LIKOVË TË KUMANOVËS

admin

Gjermani, aktivistët protestojnë kundër blerjes së avionëve luftarakë F-35

admin

Arabia Saudite dhe Japonia nënshkruajnë 15 marrëveshje për rritjen e investimeve

admin