RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat

pastrojeni-trupin-me-cajin-nga-hithrat

Ndonjëherë harrojmë se sa të dobishme janë barishtet për shëndetin tonë. Hithra është një nga bimët më të dobishme.

Pak njerëz i njohin përfitimet e shumta të hithrave. Të gjitha pjesët e kësaj barishteje janë të dobishme dhe kanë veti mjekësore – pema, rrënjët, gjethet dhe lulet.

Hithra është bima më e mirë për pastrimin e gjakut. Po ashtu është një ilaç natyral për sëmundjet e traktit urinar, si inflamacionet, gurët dhe rëra dhe madje mund të veprojë edhe në parandalimin e krijimit të gurëve në veshkë dhe në traktin urinar.

Hithra përmban sasi të mëdha të vitaminës A, kripëra të ndryshme minerale, hormone bimore dhe enzime që ndikojnë pozitivisht në qelizat e kuqe të gjakut.

Prandaj, shumë shpesh, çaji i hithrës është rekomanduar si një ilaç natyral për aneminë, transmeton Klan Kosova.

Gjethet e hithrave mund të hahen të freskëta si sallatë, të përgatitura me pak lëng limoni dhe vaj ulliri.

Kjo barishte mund të konsumohet edhe si lëng i freskët apo çaj. Hithra pastron gjakun dhe ndihmon në lirimin e toksinave nga trupi.

Është vërtetuar shkencërisht se hithra ul nivelin e sheqerit në gjak kështu që rekomandohet për pacientët me diabet.

Hithrat gjithashtu ndikojnë pozitivisht në humor të mirë dhe reduktojnë depresionin. Kjo bimë përmirëson sistemin e tretjes prandaj edhe është përdorur shpesh si një ilaç natyral për kapsllëk.

Hithra gjithashtu forcon imunitetin natyror të trupit.

Related posts

Sezoni i gripit dhe rikthimi i fëmijëve në shkolla: Disa këshilla për prindërit

rezart morina

Cilat ushqime duhet t’i hani në mëngjes dhe cilat jo?

rezart morina

A mund t’ju ndihmojë kafeja me gjalpë të humbni peshë?

rezart morina