RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden i kërkon Kongresit 13 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

biden-i-kerkon-kongresit-13-miliarde-dollare-ndihme-per-ukrainen

Administrata Biden i ka kërkuar Kongresit të sigurojë më shumë se 13 miliardë dollarë ndihmë urgjente për mbrojtjen e Ukrainës dhe 8 miliardë dollarë shtesë për mbështetje humanitare deri në fund të vitit, një tjetër infuzion masiv parash ndërsa pushtimi rus po kalon dhe Ukraina shtyn një kundërofensivë kundër forcave të ngulitura thellë të Kremlinit, shkruajnë mediat e huaja.

Paketa e kërkuar të enjten përfshin 12 miliardë dollarë për të rimbushur fondet federale të SHBA-së për fatkeqësitë në shtëpi pas një sezoni klimatik vdekjeprurës të nxehtësisë dhe stuhive, dhe fonde për të forcuar zbatimin në kufirin jugor me Meksikën, duke përfshirë para për të frenuar rrjedhën e fentanilit vdekjeprurës. Gjithsesi, është një paketë prej 40 miliardë dollarësh.

Ndërsa kërkesa e fundit e tillë për shpenzime shtesë nga Shtëpia e Bardhë për financimin e Ukrainës u miratua lehtësisht në vitin 2022, pavarësisht rezervave nga republikanët, këtë herë ka një dinamikë të ndryshme./dosja

Related posts

Digjen dy kamionë të vendosur si barrikadë në urën e Zveçanit

admin

Erdoğan: Turqia shpreson sa më parë të marrë fund dhuna dhe gjakderdhja në Francë

rezart morina

Mungon kuorumi, shtyhet votimi i rezolutës së PDK-së për ndërprerjen e grevës

admin