RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden i kërkon Rusisë të rifillojë punën për kontrollin e armëve bërthamore me SHBA-në

biden-i-kerkon-rusise-te-rifilloje-punen-per-kontrollin-e-armeve-berthamore-me-shba-ne

Presidenti amerikan Joe Biden i ka bërë thirrje Rusisë që të tregojë se është e gatshme të rifillojë punën për kontrollin e armëve bërthamore me SHBA.

Biden e bëri këtë kërkesë në një deklaratë të lëshuar përpara Konferencës së 10-të të Rishikimit të Traktatit të Mospërhapjes së Armëve Bërthamore.

Nju Jorku do të presë Konferencën e Rishikimit që do të mbahet nga e hëna deri më 26 gusht. Konferenca është shtyrë nga viti 2020 për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Në takimin e tyre të parë në Gjenevë në qershor të vitit të kaluar, me synimin për të reduktuar rrezikun e konfliktit të armatosur dhe kërcënimin e luftës bërthamore, Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin ranë dakord të nisin një dialog të integruar dypalësh të stabilitetit strategjik në të ardhmen e ardhshme.

Biden tha se administrata e tij, e cila ka prioritet reduktimin e rolit të armëve bërthamore në strategjinë e saj të sigurisë kombëtare, rinovon angazhimin e saj që bota të jetë një kujdestare e përgjegjshme e arsenalit të saj bërthamor dhe të vazhdojë të punojë drejt qëllimit përfundimtar: të një bote pa armë bërthamore. në këtë Konferencë.

Biden e bëri të qartë se administrata e tij është gati të negociojë shpejt një kornizë të re të kontrollit të armëve për të zëvendësuar START-in e ri kur të skadojë në 2026. /atsh

Related posts

Vdiq gruaja që u plagos mbrëmë në Prishtinë

admin

Petr Pavel: Ukraina duhet t’i bashkohet NATO-s pas përfundimit të luftës

admin

Palestinë: Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve kryesore në orët e fundit

admin6