RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

1 në 4 viktima të trafikimit të qënieve njerëzore në Evropë është i mitur

1-ne-4-viktima-te-trafikimit-te-qenieve-njerezore-ne-evrope-eshte-i-mitur

Një raport i organizatës “Save the Children” ka zbuluar se një në katër viktima të trafikimit të qenieve njerëzore në Evropë është i mitur.

Një raport i tillë është publikuar më 27 korrik me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Trafikimit të Qënieve , shkruan Schengen Visa Info.

Sipas të dhënave, një e katërta e 14,000 rasteve të identifikuara tashmë kanë të bëjnë me të mitur, të cilët janë kryesisht të bllokuar në rrjetet e prostitucionit.

Numri i të miturve që kanë humbur jetën mbetet i lartë, pasi trafikimi i qenieve njerëzore në Evropë krijon të ardhura prej rreth 29.4 milionë euro , duke sugjeruar se kjo është arsyeja kryesore që të miturit vazhdojnë të jenë viktima të trafikimit.

Në Itali, numri më i madh i personave të shfrytëzuar ishin nga Nigeria, Pakistani, Maroku, Gambia dhe Bregu i Fildishtë. /euronews

Related posts

Kanoset kryetari i Vushtrrisë, arrestohet i dyshuari

admin6

Shefi i UNICEF: Foshnjat e Gazës “nuk kanë energji as për të qarë”

rezart morina

Vladimir Putin pritet ngrohtë nga Kim Jong Un, Shtetet e Bashkuara të Amerikës të shqetësuara nga ‘thellimi’ i marrëdhënieve Rusi-Kore e Veriut

admin