RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden: SHBA-ja do të “nxit” reformat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të “ngërçit”

biden:-shba-ja-do-te-“nxit”-reformat-e-keshillit-te-sigurimit-te-okb-se-ne-mes-te-“ngercit”

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka deklaruar se SHBA-ja do të vazhdojë të nxit reformat e nevojshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të “ngërçit” të vazhdueshëm që e ka penguar këtë organ të kryejë detyrat kryesore të tij, raporton Anadolu.

Në fjalimin e tij në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Biden tha se administrata e tij “ka ndërmarrë konsultime serioze me shuëm vende anëtare” në lidhje me zgjerimin e Këshillit të Sigurimit dhe theksoi se SHBA-ja “do të vazhdojë të bëjë pjesën e saj për t’i çuar përpara përpjekjet për reforma”.

“Ne duhet të jemi në gjendje të tejkalojmë ngërçin që shumë shpesh pengon përparimin dhe bllokon konsensusin në Këshill. Ne kemi nevojë për më shumë zëra, më shumë perspektiva në tryezë”, tha Biden.

“OKB-ja duhet të vazhdojë të ruajë paqen, të parandalojë konfliktet dhe të lehtësojë vuajtjet njerëzore. Dhe ne përqafojmë kombet që po hapërojnë për të udhëhequr në mënyra të reja, për të kërkuar përparime të reja në çështjet e vështira”, shtoi ai.

Më tej, presidenti amerikan në veçanti theksoi trazirat e vazhdueshme në kombin Haiti të Karaibeve, ku siç tha ai, vendet rajonale kanë punuar për të lehtësuar dialogun e nevojshëm brenda vendit dhe ku Kenia ka dal vullnetare për të udhëhequr një mision të sigurisë së OKB-së.

“SHBA-ja po punon përmes gjithë bordin për t’i bërë institucionet globale më të përgjegjshme, më efektive dhe më gjithëpërfshirëse”, tha ai.

Duke iu referuar rivalitetit të fuqive të mëdha me Kinën që po përcakton gjithnjë e më shumë rendin global, Biden pohoi se Washingtoni po kërkon të “menaxhojë me përgjegjësi konkurrencën midis dy vendeve në mënyrë që të mos kthehet në konflikt”. Ai theksoi se administrata e tij është për “mos rrezikim, jo shkëputje nga Kina”.

“Ne do të zmbrapsim agresionin dhe frikësimin për të mbrojtur rregullat e rrugës, nga liria e navigacionit te mbifluturimi, te fusha e barabartë e lojës ekonomike, që ka ndihmuar në ruajtjen e sigurisë dhe prosperitetit për dekada. Por ne gjithashtu jemi të gatshëm të punojmë së bashku me Kinën ku përparimi varet nga përpjekjet tona të përbashkëta”, tha presidenti amerikan.

Ai gjithashtu shtoi se “askund nuk është më kritike se kriza e përshpejtuar e klimës”.

Related posts

Besimtarët tanë dhuruan mjete financiare për të prekurit nga tërmeti në disa zona të Turqisë dhe të Sirisë

admin

Holanda mbledh mbi 88 milionë euro për Turqinë e Sirinë

rezart morina

Gjobë 150-euroshe para konfiskimit të automjeteve me targa ilegale

admin6