RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden: SHBA-ja e gatshme të dërgojë mjete shtesë ushtarake në rajon për të ndihmuar Izraelin

biden:-shba-ja-e-gatshme-te-dergoje-mjete-shtese-ushtarake-ne-rajon-per-te-ndihmuar-izraelin

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka deklaruar se SHBA-ja është e gatshme të dërgojë mjete shtesë ushtarake në rajon për të mbështetur Izraelin në mes të dhunës spirale me Hamasin, transmeton Anadolu.

Biden përmendi vendimin e tij për të vendosur grupin sulmues të aeroplanmbajtëses ‘USS Gerald R. Ford’ në Mesdheun Lindor dhe rritjet e mjeteve ajrore të SHBA-së në rajon si dëshmi të angazhimit të tij, duke shtuar se “ne jemi të gatshëm të lëvizim në mjete shtesë sipas nevojës”.

“Më lejoni t’i them përsëri, çdo vendi, çdo organizate, kujdo që mendon të përfitojë nga situata, unë kam vetëm një fjalë ‘mos’. Zemrat tona mund të jenë të thyera, por vendosmëria jonë është e qartë”, tha Biden në fjalën e tij në Shtëpinë e Bardhë.

“Le të mos ketë asnjë dyshim. SHBA-ja mban shpinën e Izraelit. Ne do të sigurohemi që shteti hebre dhe demokratik i Izraelit të mund të mbrohet sot, nesër, siç kemi bërë gjithmonë. Është kaq e thjesht”, theksoi Biden.

Situata në Rripin e Gazës pas një sulmi të befasishëm të së shtunës nga grupi palestinez Hamas në qytetet jugore të Izraelit. Izraeli u kundërpërgjigj me sulme masive ajrore në Gaza dhe e vendosi enklavën nën bllokadë të plotë.

Mbi 1.800 njerëz janë vrarë deri më tani nga dhuna, përfshirë të paktën 830 palestinezë dhe 1 mijë izraelitë. Presidenti amerikan ka konfirmuar se të paktën 14 amerikanë janë vrarë në dhunën e vazhdueshme.

Izraeli gjithashtu ka ndërprerë furnizimin me ujë dhe energji elektrike në Gaza, duke përkeqësuar situatën tashmë të rëndë humanitare të enklavës së bllokuar.

Rripi i Gazës, shtëpi e afër 2.2 milionë banorëve, ndodhet nën një rrethim izraelit që nga viti 2007.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar se do të përdorë të gjithë forcën e Izraelit për të shkatërruar aftësitë e Hamasit dhe për t’u “hakmarrë për këtë ditë të zezë”.

Ndërkohë, ushtria izraelite vlerëson se mbi 100 izraelitë mbahen peng nga Hamasi në Rripin e Gazës, por numri i përgjithshëm mbetet i panjohur, ndërsa sipas presidentit amerikan, në mesin e tyre që janë në robëri ka edhe shtetas amerikanë.

“Tani e dimë se qytetarët amerikanë janë mes atyre që mbahen nga Hamasi. Unë po e drejtoj ekipin tim të ndajë inteligjencën dhe të vendosë ekspertë shtesë nga e gjithë qeveria e SHBA-së për t’u konsultuar dhe këshilluar me homologët izraelitë mbi përpjekjet për kthimin e pengjeve”, tha Biden.

Më herët, këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, tha se SHBA-ja nuk ka ndonjë konfirmim për gjendjen e tyre, as nuk ka një shifër të saktë se sa amerikanë mbahen në Gaza.

“Ne besojmë se ka 20 ose më shumë amerikanë që në këtë pikë mungojnë. Por dua të theksoj se nuk do të thotë domosdoshmërisht se ka 20 ose më shumë pengje amerikanë”, u tha Sullivan gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Related posts

Nxirret i gjallë një 35-vjeçar në Turqi pas 149 orësh nën rrënoja

rezart morina

Një virus i ri (LayV) shfaqet në Kinë

admin

Rrëshqitja masive e dheut në Papua Guinea e Re, më shumë se 2,000 njerëz të vdekur

admin