RTV AHIRETI
EkonomiLajmeRajon dhe Botë

Bie besimi i konsumatorëve në Eurozonë

bie-besimi-i-konsumatoreve-ne-eurozone

Treguesi i besimit të konsumatorit në Eurozonë ra në minus 23.6 pikë në qershor, 2.4 pikë më pak nga një muaj më parë, njoftoi sot Komisioni Evropian, transmeton Anadolu Agency (AA).

Besimi i konsumatorit në Bashkimin Evropian gjithashtu ra me 1.9 pikë në minus 24.0 pikë në bazë mujore, thuhet në deklaratë.

Treguesi mat nivelin e besimit në aktivitetin ekonomik dhe përdoret për të parashikuar shpenzimet konsumatore. Interpretimi negativ tregon një optimizëm të ulët tek konsumatorët.

Interpretimi është nën mesataren e tij prej një kohe të gjatë me minus 10.6 për BE-në dhe minus 11.0 për zonën e euros ndërsa më afër nivelit të ulët rekord të regjistruar në prill 2020, në fillim të pandemisë COVID-19.

KE-ja tha se treguesi i ndjenjës ekonomike në qershor ra 1.7 pikë në 102.5 në BE dhe 1 pikë në 104 në Eurozonë.

Gjithashtu, treguesi i pritjeve të punësimit u ul si në BE, me 1.6 pikë në 110.6 ashtu edhe në Eurozonë me 1.7 pikë në 110.9, thuhet më tej.

Related posts

Gjermania dhe Norvegjia “mbledhin forcat”, do të ndërtojnë një tubacion gjigand hidrogjeni

admin

Sveçla takon kryetarin e Leposaviqit

rezart morina

Arrestohet ish-kryeministri i Pakistanit Imran Khan – VIDEO

admin