RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë nuk guxoni të bëni nëse ju kafshon gjarpri?

cfare-nuk-guxoni-te-beni-nese-ju-kafshon-gjarpri?

Ekspertët theksojnë se në rast se hasni një gjarpër, nuk duhet ta prekni kurrë, por ta anashkaloni.

Në rast kafshimi të padëshiruar nga gjarpri, rekomandohet: telefononi menjëherë urgjencën, pushoni, imobilizoni ekstremitetin ku ka ndodhur pickimi (që ngadalëson përhapjen e toksinës në organizëm) dhe transporti sa më shpejt në institucionin mjekësor.

Në të njëjtën kohë, nuk duhet të vendosni fashë në gjymtyrën e kafshuar, të preni një plagë, të thithni helm ose të vendosni akull në vendin e pickimit.

Është e rëndësishme të kihet parasysh:

– Gjarpërinjtë nuk do të sulmojnë dhe nuk do të përpiqen të kafshojnë, nëse nuk ndihen të kërcënuar dhe të frikësuar,

– Gjatë qëndrimit në natyrë është e nevojshme të përdorni këpucë, veshje dhe pajisje të përshtatshme dhe të silleni me përgjegjësi,

– Kur takoni një gjarpër, është e rëndësishme të qëndroni të qetë, të përpiqeni të shmangni gjarprin ose ta trembni me shqelma/shkopinj në tokë,

– Nuk duhet ta kapni gjarprin ose të përpiqeni ta lëndoni atë,

– Në rast kafshimi, është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.

Related posts

Nuk do ta besoni! Arsyeja pse duhet të hani bamje në verë

admin

Si të përdorni sheqerin për mbylljen e plagëve

rezart morina

Ushqimet që i shmangin kardiologët

rezart morina