RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëShëndetësi

BioNTech: Një vaksinë kundër tumoreve mund të arrijë brenda vitit 2030

biontech:-nje-vaksine-kunder-tumoreve-mund-te-arrije-brenda-vitit-2030

Vaksina kundër tumorit nuk është më një ëndërr. Sipas studiuesve të BioNTech, studimet janë tashmë në fazën e avancuar të zhvillimit klinik dhe një vaksinë mund të arrijë që në vitin 2030, shkruan il messaggero.it.

“Ne jemi duke punuar në vaksinat kandidate për kancerin mRNA. Provat klinike tashmë janë në zhvillim klinik të avancuar,” tha Özlem Türeci, në margjinat e “Cicon23, Konferenca Ndërkombëtare e Imunoterapisë së Kancerit”.

“Ne presim që këto prova të japin rezultate tek kandidatët tanë të personalizuar të vaksinës së kancerit mRNA para vitit 2030. Për disa pacientë me kancer, ky lloj ilaçi mund të jetë i disponueshëm deri në fund të dekadës”, theksoi ai. /atsh

Related posts

Kreu i Hamasit viziton Arabinë Saudite për herë të parë që nga viti 2015 – VIDEO

rezart morina

Udhëheqësi i Hamasit u bën thirrje kombeve arabe dhe islame për mobilizim – VIDEO

rezart morina

Sulmet e reja izraelite mbi al-Shifa pasojnë bastisjen e mëparshme

rezart morina