RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Birmania e dënon Kyin për akuza të tjera korrupsioni

birmania-e-denon-kyin-per-akuza-te-tjera-korrupsioni

Një gjykatë në Birmaninë e sunduar nga junta ushtarake ka dënuar lideren e rrëzuar, Aung San Suu Kyi, pas ngritjes së akuzave tjera për korrupsion. Në verdiktin e sotëm, Kyi dënohet me gjashtë vjet tjera burgim.

Gjykimi është mbajtur me duar të mbyllura, pa qasje për mediat. Madje edhe avokatëve të saj u është ndaluar hyrja në gjykatore bazuar në një vendim kundërthënës për zbulim të informacioneve të procesit.

Në katër pika të akuzat, Kyi është shpallur fajtore për abuzim të detyrës së saj zyrtare për të huazuar tokë publike me çmime më të ulëta se të tregut dhe se kishte ndërtuar një rezidencë me donacionet që ishin ndarë për qëllime bamirësie.

Ajo ka udhëhequr Qeverinë e mbështetur nga ushtria para se të shkarkohej e të burgosej. Ajo kishte fituar Nobelin e paqes, por u kritikua kur nuk kundërshtoi ofensivën vrastare të juntës kundër pakicës myslimane rohingya. /koha

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian, Michel bisedë telefonike me Aliyev dhe Pashinyan

rezart morina

Përqindja e lindjeve jashtëmartesore në Evropë dhe SHBA

rezart morina

SHBA ka rënë dakord për marrëveshjen e Ishujve të Paqësorit, duke ofruar “sasi të mëdha” dollarësh

admin