RTV AHIRETI
Kuzhinë

Biskota me fëstëkë

biskota-me-festeke

Super të shijshme, biskotat e përgatitura me fruta të thatë dhe krem çokollate të bardhë

Përbërësit:

100 gr miell
100 gr gjalpë
100 gr çokollatë e bardhë
75 gr sheqer
60 gr fëstëk (të qëruar)
35 gr lajthi
35 gr bajame
vanilje (shkop)
▪ kripë

Përgatitja:

Për të përgatitur këtë recetë, kaloni në frulator bajamet dhe lajthitë me një lugë sheqer deri sa të merrni një miell të hollë.

Punoni gjalpin e butë me sheqerin e mbetur duke i përzier ngadalë, dhe më pas hidheni tek mielli i frutave të thata, pak vanilje, kripë dhe në fund miellin.

Punojeni shpejt brumin dhe më pas lëreni të pushojë në frigorifer për 2 orë. Mund ta përgatisni dhe një ditë më parë.

Pasi ta hiqni nga frigoriferi ndajeni brumin në toptha 4-5 gramë (merren rreth 100), vërini në një tavë të mbuluar e letër furre dhe piqeni në 170 °C për 17-18 minuta. Hiqni dhe lërini të ftohen.

Përgatisni kremin: copëtoni çokollatën e bardhë dhe shkrijeni në banjëmari ose në mikrovalë për 2 minuta në fuqi maksimale.

Grijini shumë hollë fëstëkët dhe përziejini me çokollatën.

Bashkoni 2 biskota me kremin e përgatitur në formë sandviçi.

ice-cream-sandwiches-espresso-biscuits-with-pistachio-ice-cream-sugar-free

 

The post Biskota me fëstëkë appeared first on Telegrafi.

Related posts

Akullore shtëpiake me çokollatë dhe mjedra

admin

Recetë për pudingun e Sheherzadës me mollë të pjekura, të cilit nuk do t’i rezistoni dot

rezart morina

Byrek më i lëngshëm dhe më i butë: Truk që e përdorin furrtarët

admin6