RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Blinken kërkon ulje tensionesh dhe kundërshtimin e Iranit, gjatë takimit me Netanyahun

blinken-kerkon-ulje-tensionesh-dhe-kundershtimin-e-iranit,-gjate-takimit-me-netanyahun

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u kërkoi palestinezëve dhe izraelitëve të ulin tensionet, ripohoi domosdoshmërinë e zgjidhjes me dy shtete për paqen e qëndrueshme dhe theksoi rëndësinë e kundërshtimit të Iranit dhe parandalimin e tij nga marrja e një arme bërthamore gjatë një vizite të hënën në Jerusalem, ku ai u takua me kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Blinken dënoi sulmin në sinagogë që vrau shtatë izraelitë dhe u krye nga një person i armatosur palestinez, dhe u tha gazetarëve pas mbërritjes në Tel Aviv se “ishte më shumë se një sulm ndaj individëve. Ishte gjithashtu një sulm ndaj aktit universal të praktikimit të besimit. Ne e dënojmë atë në termat më të ashpër.”

“Dhe ne dënojmë të gjithë ata që festojnë këto dhe çdo akt tjetër terrorizmi që marrin jetë të pafajshme, pavarësisht se kush është viktima apo çfarë besojnë ata. Thirrjet për hakmarrje ndaj më shumë viktimave të pafajshme nuk janë përgjigja”, tha Blinken.

Ai gjithashtu bëri thirrje për zbutjen e tensioneve midis të dy palëve: “Është përgjegjësi e të gjithëve që të ndërmarrin hapa për të qetësuar tensionet në vend që t’i ndezin ato.”

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Netanyahun, Blinken trajtoi disa tema: kërcënimin iranian, angazhimin e palëkundur të SHBA-së për sigurinë e Izraelit, rëndësinë e realizimit të vizionit të zgjidhjes me dy shtete, si dhe rëndësinë e Marrëveshjes së Abrahamit dhe planet për të zgjeruar atë.

Por Blinken nuk përmendi të paktën 35 palestinezë, përfshirë tetë fëmijë, të vrarë nga Izraeli këtë muaj, as nuk i kritikoi vendbanimet izraelite apo nuk iu referua gazetares së Al Jazeeras, Shireen Abu Akleh, një shtetase amerikane që u qëllua për vdekje nga forcat izraelite vitin e kaluar.

Pas dekadash mbështetjeje të padiskutueshme të SHBA-së për Izraelin, shumë vëzhgues palestinezë thonë se nuk presin që udhëtimi i vazhdueshëm i Blinken të sjellë ndonjë ndryshim. Diplomati i lartë amerikan do të takohet me presidentin palestinez Mahmud Abbas sot në Ramallah. /mesazhi

Related posts

Drejtori i PK-së diskuton për situatën e sigurisë me komandantin e KFOR-it dhe shefin e EULEX-it

admin

Abazoviq ofron që Mali i Zi të jetë mikëpritës i dialogut Prishtinë-Beograd

admin

Kuvendi do ta mbajë seancën e parë për vitin 2023

admin