RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Blinken takohet me presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe

blinken-takohet-me-presidentin-e-emirateve-te-bashkuara-arabe

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken u takua me presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan në Abu Dhabi të shtunën për të diskutuar sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, sipas zëdhënësit Matthew Miller.

Blinken falënderoi Emiratet e Bashkuara Arabe për dënimin e sulmit të Hamasit dhe “angazhimin e vazhdueshëm diplomatik për të parandaluar përhapjen e konfliktit”, shkruan CNN.

Më herët të shtunën, Blinken u takua me Ministrin e Jashtëm saudit, Princin Faisal bin Farhan në Riad dhe diskutoi “angazhimin e vazhdueshëm me partnerët rajonalë” dhe një “angazhim të përbashkët për marrjen e hapave për të ndihmuar në mbrojtjen e civilëve”. /abcnews

Related posts

“Të zhdukurit me dhunë”, termi që po e pengon arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi për të pagjeturit

admin

Wizz Air fillon fluturimet Sofje-Tiranë

rezart morina

SHBA në gjendje të lartë gatishmërie pas kërcënimit të Iranit drejtuar Izraelit

admin