RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Semundja e Alzheimerit: Çdo tre sekonda në botë shfaqet një pacient i ri

​semundja-e-alzheimerit:-cdo-tre-sekonda-ne-bote-shfaqet-nje-pacient-i-ri

Çdo 3.2 sekonda, shfaqet një pacient i ri në mesin e më shumë se 55 milionë pacientëve me sëmundjen e Alzheimer-it në mbarë botën, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Sipas të dhënave të OBSH-së, ka më shumë se 55 milionë pacientë me Alzheimer në botë dhe ky numër pritet të rritet në 139 milionë deri në vitin 2050 për shkak të shfaqjes së afërsisht 10 milionë rasteve të reja çdo vit, raporton aa.

Me rritjen e popullsisë së të moshuarve në mbarë botën, sëmundja e Alzheimerit, e cila po rritet në mënyrë të konsiderueshme, ndërgjegjëson dhe mbështet ata që e luftojnë atë çdo vit më 21 shtator në kuadër të “Ditës Botërore të Alzheimerit”.

Anadolu përpiloi informacione për sëmundjen e Alzheimerit, lloji më i zakonshëm i demencës, i njohur si “shkaku i 7-të kryesor i vdekjes”.

Alzheimer, një gjendje mjekësore që zhvillohet si rezultat i vdekjes së qelizave të trurit, duke çuar në humbje të kujtesës, çmenduri dhe një rënie të përgjithshme të funksioneve njohëse me kalimin e kohës, është përshkruar nga psikiatri dhe patologu gjerman Alois Alzheimer në vitin 1906 dhe konsiderohet si “makthi i shekullit 21”.

Sëmundja karakterizohet si një gjendje neurodegjenerative e shoqëruar me simptoma neuropsikiatrike dhe ndryshime në sjellje, e përshkruar si një rënie në aktivitetet e përditshme dhe një rënie në aftësitë njohëse, dhe nuk ka një metodë të njohur të trajtimit përfundimtar.

Related posts

Kanceri i mushkërive, 800 raste në vit/ Përdorimi i duhanit rrit numrin dhe ul moshën e personave të prekur

admin

Pirja e kafesë ju mbron nga këto sëmundje

admin6

Çfarë e shkakton gjakderdhjen nga hunda

admin