RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Borrell deklarohet për sulmin ndaj Policisë së Kosovës

borrell-deklarohet-per-sulmin-ndaj-policise-se-kosoves

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka dënuar në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e sotëm ndaj Policisë së Kosovës, ku ka mbetur i vrarë një polici e një tjetër është plagosur.

Borrell, thotë se të gjitha faktet rreth sulmit duhet të vërtetohen, si dhe autorët përgjegjës duhet të përballen me drejtësinë.

“Dënoj në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjska/Banjskë në veri të Kosovës, i cili la të vdekur një polic dhe dy të plagosur. Të gjitha faktet rreth sulmit duhet të vërtetohen. Autorët përgjegjës duhet të përballen me drejtësinë.

Më shumë jetë të pafajshme janë në rrezik në armiqësitë e vazhdueshme në rrethinat e Manastirit të Banjskës. Këto sulme duhet të ndalen menjëherë.

EULEX-i, si reagues i dytë i sigurisë, është në terren dhe në kontakt të ngushtë me autoritetet dhe KFOR-in.

BE-ja dhe shtetet e saj anëtare vazhdimisht u bëjnë thirrje të gjithë aktorëve që të punojnë për të de-përshkallëzuar situatën në veri të Kosovës”.

Related posts

Largohet barrikada e fundit në Zupç të Zubin Potokut

admin

Ministria e Shëndetësisë apelon sërish tek qytetarët për të vluar ujin para përdorimit

admin

Kremlini hedh poshtë deklaratën e Macronit se ‘Rusia është fuqi destabilizuese në Afrikë’

admin