RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Borrell: Ndryshimi i klimës është një kërcënim për sigurinë globale

borrell:-ndryshimi-i-klimes-eshte-nje-kercenim-per-sigurine-globale

Ndryshimet klimatike janë një realitet i pamohueshëm dhe një kërcënim për sigurinë globale, tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së në një postim në Twitter, duke vënë në dukje se “BE mbetet e përkushtuar për të mbështetur të prekurit, nga zonat e goditura nga zjarri në Greqi deri te viktimat e uraganeve”.

Konkretisht, Josep Borrell thekson: “Këtë verë, fatkeqësitë natyrore po bëjnë kërdi në mbarë botën, duke vënë jetë në rrezik dhe duke shkatërruar shtëpitë dhe mjetet e jetesës. Në të gjithë Mesdheun, zjarret po bëjnë kërdi. Sllovenia dhe Gjeorgjia janë prekur rëndë nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut. Ndryshimi i klimës është një realitet i pamohueshëm dhe një kërcënim për sigurinë globale. BE mbetet e përkushtuar për të mbështetur të prekurit, nga zonat e shkatërruara nga zjarri në Greqi e deri te viktimat e tajfuneve në Filipine”. /abcnews

Related posts

Konjufca nis vizitën zyrtare në ShBA, do të marrë pjesë në Samitin për Demokraci

admin

Mosmarrëveshje mes dy familjeve, arrestohen shtatë persona në Prizren

admin6

Erdoğan e Aliyev prezentë në ndërtimin e gazsjellësit Igdir-Nakhchivan

rezart morina