RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Brazil – Mbi 400 të arrestuar pas trazirave, shkarkohet guvernatori i kryeqytetit

brazil-–-mbi-400-te-arrestuar-pas-trazirave,-shkarkohet-guvernatori-i-kryeqytetit

Mbi 400 persona janë arrestuar tashmë si pasojë e sulmit të kryer nga mbështetësit e ish-presidentit brazilian Jair Bolsonaro mbi ndërtesat e pushtetit në Brazilia, ndërsa puna vazhdon për identifikimin e atyre që morën pjesë në sulm.

Dje mijëra ish-presidentë ultras të Brazilit sulmuan ndërtesat e institucioneve më të larta shtetërore në Brazilia në një bastisje që kujtoi atë të dy viteve më parë në Capitol Hill në Uashington nga fansat e Donald Trump.

”Një sulm vandal dhe fashist kundër institucioneve demokratike”, theksoi presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva, i mërzitur dukshëm, duke siguruar se “terroristët” do të dënohen në mënyrë shembullore”.

“Demonstratat duhet të jenë paqësore dhe sipas ligjit, janë pjesë e demokracisë. Plaçkitjet dhe pushtimet e ndërtesave publike si ato të sotmet, si dhe ato të praktikuara nga e majta në 2013 dhe 2017, janë ilegale”, deklaroi Bolsonaro duke dënuar atë që ndodhi. /atsh

Related posts

Greqi, brenda 10 viteve 382 mijë banorë më pak

admin

Përurohet impianti i ujërave të zeza në Gjakovë, një investim afro 17 milionë eurosh

admin

Abbas: Roli i Turqisë në mbështetjen e kauzës palestineze është i rëndësishëm

admin