RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Britani – Çmimet e naftës dhe gazit rriten respektivisht 9 dhe 31 për qind

britani-–-cmimet-e-naftes-dhe-gazit-rriten-respektivisht-9-dhe-31-per-qind

Çmimet e gazit në Britaninë e Madhe u rritën me gati një të tretën në javën e fundit të korrikut për të arritur koston mesatare më të lartë që nga mesi i marsit, sipas të dhënave të fundit.

Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se çmimi mesatar i gazit u rrit 31% për kilovat-orë deri më 31 korrik.

Çmimet e energjisë janë rritur ndjeshëm në muajt e fundit me çmimet që janë rritur me dy të tretat në javën e parë të marsit, pas pushtimit rus të Ukrainës.

”Çmimet janë rritur në mënyrë të qëndrueshme që nga mesi i majit”, tha sot ONS.

Ajo vjen pasi gjiganti britanik i energjisë BP zbuloi fitimet e tij në tremujorin e dytë më shumë se trefishuar për të arritur nivelin më të lartë të 14 viteve duke shkaktuar zemërim nga grupet politike mbi fitimet në rritje të kompanive të energjisë.

”Shpenzimet për karburantin e makinave u rritën me 9% në javën deri në 31 korrik në krahasim me javën e kaluar”, zbuloi raporti i ONS.

Ishte gjithashtu një rritje prej 54% në krahasim me vitin e kaluar dhe më shumë se dyfishi i shumës mesatare të shpenzuar në shkurt 2020 përpara se të godiste pandemia.

Çmimet e karburantit arritën nivelet e tyre më të larta ndonjëherë në fillim të kësaj vere, pasi kriza e kostos së jetesës në BM u përkeqësua.

Ndërkohë, shpenzimet për argëtim u rritën me 10% në të njëjtën periudhë, por mbeti i vetmi sektor ku njerëzit kanë shkurtuar shpenzimet që para pandemisë. /atsh

Related posts

Stano: Nëse Serbia nuk kontribuon në shtensionimin e situatës në veri, do të ndërmirren masa edhe ndaj saj

admin

Aneksi i marrëveshjes, Von Cramon: Nëse zbatohet me shpejtësi, do të ketë paqe në rajon

rezart morina

Osmani: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

admin