RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Bullgaria planifikon ndërtimin e një tubacioni të ri nafte me Greqinë

bullgaria-planifikon-ndertimin-e-nje-tubacioni-te-ri-nafte-me-greqine

Me qëllimin e ndërtimit të një tubacioni nafte së bashku me Greqinë për të siguruar furnizimin e saj me energji, qeveria bullgare në Sofje miratoi një memorandum midis ministrave të energjisë të të dy vendeve të BE.

Sipas memorandumit, do të eksplorohen mundësitë për një projekt ndërtimi të tubacionit të naftës që lidh qytetin port grek të Aleksandrupolis në detin Egje me qytetin bullgar të Burgasit në bregun e Detit të Zi.

Kjo rrugë do të lejonte që nafta bruto nga burime jo ruse të sillet në Bullgari. Rafineria e vetme e naftës në Bullgari ndodhet pranë Burgasit.

Bullgaria u tërhoq nga një projekt i ngjashëm në 2011 për shkak të shqetësimeve mjedisore pas protestave klimatike.

Planet e asaj kohe përshkruanin se si nafta bruto nga Rusia, midis burimeve të tjera, do të rrjedhë në drejtim të kundërt, domethënë në Aleksandropoli. Tubacioni do të kishte kaluar një rezervat natyror në Bullgarinë juglindore.

Related posts

Turqi, rritet në mbi 36 mijë numri i të vdekurve nga tërmeti i javës së kaluar

admin

Kosova hyn në detyrime financiare ndaj ENTSO-E, ndahen 40 milionë euro për pagesën e borxhit

admin

Arrestohet tekniku i shkollës në Vrellë të Istogut, dyshohet se ngacmoi seksualisht një nxënëse

admin