RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çad, 2.1 milionë njerëz në luftë me urinë

cad,-2.1-milione-njerez-ne-lufte-me-urine

Problemi ushqimor për shkak të ndryshimeve klimatike dhe konflikteve ka lënë të uritur 2.1 milionë njerëz në Çad të Afrikës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e Programit Botëror të Ushqimit i Kombeve të Bashkuara (WFP) thuhet se ndryshimet klimatike dhe konfliktet shkaktuan që miliona njerëz të kenë probleme ushqimore në Çad.

Duke theksuar se 42 për qind e popullsisë ka probleme me ushqimin, 2.1 milionë banorë të Çadit po luftojnë me urinë e rëndë.

Theksohet se 10 për qind e fëmijëve nën 5-vjeç në vend vuajnë nga uria e rëndë.

Në vendin e Afrikës Qendrore të Çadit, rreth 1 milion njerëz u detyruan të linin shtëpitë e tyre për shkak të krizës ushqimore dhe konflikteve.

Related posts

Inspektori i Përgjithshëm i AKI-së raporton në Komision me dyer të mbyllura

admin

77 vjet nga Nagasaki, armët bërthamore kërcënim aktual

admin

Pjesë të Kroacisë dhe Bosnjës janë goditur nga përmbytjet

rezart morina