RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çavuşoğlu: Armenia të ndalojë së provokuari

cavusoglu:-armenia-te-ndaloje-se-provokuari

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në lidhje me “provokimet armene” në kufirin Azerbajxhan-Armeni, zhvilloi një bisedë telefonike me homologun azerbajxhanas, Jeyhun Bayramov, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në postimin e tij në Twitter, Çavuşoğlu njoftoi se me ministrin e Jashtëm azerbajxhanas diskutoi “provokimet armene” në kufrin Azerbajxhan-Armeni.

“Armenia tani duhet të ndalojë së provokuari. Ata duhet të fokusohen në negociatat e paqes dhe në bashkëpunim në kuadër të pajtimit që kanë arritur me Azerbajxhanin”, tha Çavuşoğlu.

Bëhet e ditur se në kufirin Azerbajxhan-Armeni kanë filluar përleshje të ashpra ushtarake ndërmjet dy vendeve.

Ministria e Mbrojtes e Azerbajxhanit njoftoi se ushtria e Armenisë dje në mbrëmje ka kryer provokime të shumta në drejtimet kufitare në Dashkasan, Kalbajar dhe Lachin. /aa

Related posts

Ish-gjeneralët amerikanë: Dështimet e administratës Biden në planifikim çuan në rënien kaotike të Kabulit

admin

Franca organizon konferencën ndërkombëtare në ndihmë të Ukrainës

admin

Rasti i rezervave shtetërore, Hajdari përfundon deklaratën e saj në Prokurorinë Speciale

RTI